Przejdź do treści

Warsztaty wakacyjne

Leśne warsztaty dla dzieci w wieku 6-10 lat
 
W ostatnim tygodniu wakacji tj. 26-31 sierpnia, w godz. 9-15 zapraszamy dzieci na warsztaty terenowe, prowadzone w całości w lesie przez doświadczonych edukatorów
 
Warsztaty będą prowadzone w małej grupie na dworze, dlatego prosimy o odzież dostosowaną do pogody. Możliwość pozostawienia odzieży na zmianę w Domu Turysty pod Wieżycą.
 
Elementy wspólne każdego dnia to:
1. Poranny krąg,
2. Pikniki (śniadanie dzieci przynoszą same),
3. Spacery i zabawy integracyjne w lesie,
4. Wspólny obiad (w Domu Turysty pod Wieżycą)
5. Warsztaty – codziennie co innego:
 
– poniedziałek – czeka nas wspólne gotowanie na ogniu i GRA TERENOWA – z mapą w las 
– wtorek – SENSORYKA LEŚNA – odkrywanie natury całym sobą
– środa –  LAND ART – wyrażanie siebie przez sztukę ziemi
– czwartek – NERWY W LAS – jak las koi nas
– piątek – BAŚNIOWY LAS – rozwijanie sztuki opowiadania (szczegółowy opis warsztatów poniżej)
 
Cena 150 zł/ dzień warsztatów lub 650 zł w przypadku rezerwacji 5 warsztatów (dodatkowo płatne obiad w DT Pod Wieżycą wg wybranego dania z menu)
 
Możliwość odbioru z dworca PKS/PKP w Sobótce i pomoc w zakwaterowaniu dla rodzica/opiekuna w Sobótce.
Możliwość rozszerzonej opieki w godz. 8-16 po wcześniejszym ustaleniu.
 
W calu zapisu prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego oraz opłacenia warsztatów na m.in. 2 dni robocze przed ich rozpoczęciem.
 
Więcej informacji udzielamy mailowo: kontakt@fundacjazukamaki.pl 
oraz telefonicznie 505-406-728

Odwiedź nasz funpage i sprawdź jak się bawiły dzieciaki na poprzedniej edycji warsztatów!

Szczegółowy opis warsztatów na poszczególne dni

PONIEDZIAŁEK – Leśna gra terenowa

Zajęcia są propozycją aktywnej formy spędzania czasu na świeżym powietrzu. Podczas zajęć dzieci będą mogły nawiązać nowe relacje rówieśnicze oraz doskonalić umiejętność współpracy w grupie. Będą również nabywały praktyczne umiejętności nauki orientacji w terenie oraz posługiwania się mapą. 

WTOREK – leśna sensoryka

Nasze zajęcia sensoryczne mają na celu stymulację i rozwijanie zmysłów dziecka: wzroku, słuchu, dotyku, węchu, smaku, a także propriocepcji (zmysł orientacji ułożenia części ciała) i równowagi. Przynoszą one wiele korzyści dla wszechstronnego rozwoju dziecka. 

Nasze zajęcia sensoryczne prowadzone są w całości w lesie, wykorzystujemy w nich naturalne materiały dostępne w naturze. Ponieważ dzieci będą doświadczać lasu całym sobą zalecamy odzież “roboczą” i ubiór na zmianę, gdyż dzieci po zajęciach wrócą szczęśliwe i brudne 🙂  

ŚRODA – land art

Land art, znany również jako sztuka ziemi, to ruch artystyczny, który pojawił się pod koniec lat 60. i na początku lat 70. XX wieku. Polega on na tworzeniu wielkoformatowych dzieł sztuki bezpośrednio w krajobrazie, często z wykorzystaniem naturalnych materiałów, takich jak gleba, kamienie, roślinność i woda.

CZWARTEK – nerwy w las

Nasze zajęcia “Nerwy w las”, to zajęcia o emocjach, znane również jako zajęcia z zakresu inteligencji emocjonalnej, uczą dzieci rozpoznawania, wyrażania i regulowania swoich uczuć. 

Pomagają one także w rozwijaniu empatii i zdolności do współpracy z innymi. Takie umiejętności są kluczowe dla zdrowego rozwoju społecznego i emocjonalnego, a ich brak może prowadzić do problemów w relacjach interpersonalnych i ogólnym dobrostanie psychicznym. 

Ponieważ zajęcia odbywają się w całości na świeżym powietrzu, w lesie niosą ze sobą dodatkowe korzyści takie jak obniżenie poziomu hormonu stresu, uczucie relaksu i odprężenia. Wspólne doświadczanie piękna przyrody sprzyja budowaniu relacji i lepszej komunikacji. 

Nasze zajęcia są odpowiedzią na potrzeby rodziców, których dzieci mają trudności z wyrażaniem swoich emocji i nadpobudliwością. 

Podczas zajęć dziecko uczy się rozpoznawać i nazywać swoje emocje oraz wyrażać je w sposób akceptowalny przez społeczeństwo. Dodatkowo otoczenie lasu sprzyja wyciszeniu się i wspomaga proces integrowania emocji.

PIĄTEK – baśniowy las

Nasze zajęcia są odpowiedzią na potrzeby rodziców, których dzieci chciałyby rozwinąć wyobraźnię oraz kompetencje językowe- rozwijać sztukę opowiadania. Ale także dla tych, które mają trudność z nawiązywaniem relacji rówieśniczych.

Podczas zajęć dziecko dostanie możliwość otworzenia się na grupę rówieśniczą oraz doskonalenie swoich kompetencji językowych.

Baśniowy las to zajęcia, podczas których zanurzymy się w gąszczu ślęzańskiego lasu, aby usłyszeć piękne historie kryjące się w jego wnętrzu. Wyruszymy wraz z baśniowymi postaciami w podróż pełną przygód i zaskakujących zwrotów akcji. Sami będziemy tworzyć drogę bohatera i na jej podstawie wykonywać różne zadania, które doprowadzą nas do ukrytego skarbu na końcu tej magicznej podróży.  

Osoby prowadzące warsztaty:
 
Paulina Dominiak-Kołcuń – mama 3 dzieci, Prezes Fundacji Zukamaki, prowadząca leśne nie-przedszkole oraz szereg leśnych warsztatów dla dzieci, nastolatków i rodziców z dziećmi. Uczestniczka licznych szkoleń z zakresu Edukacji Outdoorowej oraz rodzicielskich w nurcie wychowania w bliskości czy NVC – porozumienia bez przemocy. Z wykształcenia “ochroniarz środowiska” i dietetyk. Miłośniczka podróży i spędzania czasu w naturze.
 
Alicja Malec – z zawodu pedagog, socjoterapeuta. Od ponad 13 lat wspieram dzieci w ich rozwoju, łącząc przy tym nieszablonowe podejście i własne zainteresowania. Uwielbiam naturę, leśne kąpiele, górskie wędrówki a także opowieści. Uważam, że każde dziecko jest zdolne, mądre i wspaniałe- lubię pomagać wyzwalać im ten potencjał. Wierzę, że nasze zajęcia i wspólnie spędzony czas mogą być piękną przygodą w odkrywaniu siebie i świata.